Energo-
oszczędność

Paweł Wieliczko

Paweł Wieliczko
prezes Centrum Energii

6. Dzielnica to domy energooszczędne NF40 - co to znaczy?


Chodzi tu oczywiście o oszczędzanie – pieniędzy i środowiska. To drugie stało się ostatnio tematem popularnym, szczególnie w kontekście ekologii i poszukiwania nowych źródeł energii. Lecz to dopiero jedna strona medalu, równie ważne jest zmniejszanie energochłonności tak urządzeń, jak samochodów i budynków.
Dom energooszczędny ma za zadanie zużywać mniej energii, zarówno tej cieplnej, jak elektrycznej. Wzrost świadomości ekologicznej w  ostatnich latach sprawił, że domy energooszczędne przestają być dziwaczną nowinką, a zaczynają być świadomym, naturalnym wyborem. Domy w 6. Dzielnicy nie mają być awangardą ekologii, ale przykładem zrównoważonego budownictwa, czyli takiego,  które zmierza do stałej redukcji strat ciepła i gazów cieplarnianych. Patrząc na projekt architektoniczny 6. Dzielnicy, widać, że jest możliwym, by ten efekt osiągnąć nie rezygnując z ładnego budownictwa.

Jakie są korzyści z posiadania i mieszkania w domu energooszczędnym?

Chciałoby się powiedzieć: niskie rachunki i śpiew ptaków. To oczywiście żart, ale prawdziwy budynek energooszczędny zużywa znacznie mniej energii od standardowego budynku, zbudowanego zgodnie z obowiązującymi dla tradycyjnych budynków wytycznymi. Taka klasyczna budowla może według przepisów zużywać do 120 kWh/ (m²/rok), dla domu energooszczędnego zużycie może wynieść nawet 30 kWh/ (m²/rok). To znaczy, że koszty utrzymania mieszkań będą znacząco niższe, nawet jeśli ktoś nie wyłączy pieca przez cały rok. Taki dom czy mieszkanie po prostu potrzebuje mniej energii, by osiągnąć określony poziom komfortu. Myślę, że to ważny argument w czasach, gdy ceny gazu czy prądu co roku rosną.

Jakie rozwiązania są zastosowane w 6. Dzielnicy?

6. Dzielnica posiada większość rozwiązań stosowanych w tego typu budynkach. Przede wszystkim jest to odpowiednie ocieplenie oraz izolacja. Ściany są przez to nieco grubsze i mają niski współczynnik przenikalności. Sprawia to, że w zimie mieszkanie jest ciepłe, a w lecie chłodne. Podobną rolę pełnią zastosowane tu gruntowe wymienniki ciepła wykorzystujące naturalne cechy ziemi, przede wszystkim fakt panowania stałej temperatury na określonej głębokości. Ze względu na wspomnianą izolację, niezbędny jest system wentylacyjny, będący w istocie sercem domu energooszczędnego.  Wentylacja z kolei współdziała z rekuperatorem – kolejnym urządzeniem odzyskującym ciepło.

Dom Energooszczędny
lato

zima

Ważne linki:
Dopłaty do kredytów na domy energooszczędne